Horeogrāfi / Dramaturgi


LILIJA LIPORA:

Horeogrāfe, dejas pedagoģe un dejotāja, Starptautiskā Laikmetīgās dejas festivāla “Vides Deja” dibinātāja un organizatore. Horeogrāfes specialitāti apguvusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (1994 - 1998). Papildus studējusi dejas režiju un aktiertehniku mūsdienu teātrī. Lilijas Liporas horeogrāfijas un dejas izrādes ir rādītas starptautiskos festivālos Latvijā, Turcijā, Krievijā, Īrijā, Izraēlā, Čehijā, Vācijā, Igaunijā, Somijā, Norvēģijā u.c. Horeogrāfe dejas izrādēm “Kā man grabas iet..”(2016), “Deja. Ēnas. Improvizācija”(2015), “Ēnas”(2015), velodejas izrādei “ABI”(2014), “Karavīrs”(2013), “Krāsas” (2012), “ TURpinĀJUMS”(2012), “Odiseja projekts”(2011) u.c. Lilija Lipora veidojusi ļoti daudzas horeogrāfijas leļļu teātra izrādēm, kā arī muzikāli dramatiskajiem iestudējumiem, sacerējusi vairākas jaunrades dejas tautas deju kolektīviem un laikmetīgās dejas iestudējumus bērniem. Horeogrāfe savos iestudējumos apvieno laikmetīgo deju ar ēnu teātri, objektu teātri, velotriālu, vides scenogrāfiju, cilvēku stāstiem u. tml.

LILIJA LIPORA

MARIJA RI SHIROTSUKI:

Kino un performances mākslas režisore, laikmetīgās un eksperimentālās autordejas horeogrāfe. Studēja kinorežiju Sanktpēterburgas Valsts Kino un TV universitātē, multimediju performances mākslu - RISEBA augstskolā. Laikmetīgās un eksperimentālās dejas tehnikas apguva pie vairākiem Latvijas, Eiropas, Krievijas un Ukrainas profesionāļiem. Apguva japāņu avangarda mākslas BUTŌ kursu pie Simonas Orinskas, piedalījās grupas IDEAGNŌSIS performancēs. Darbojas kā režisore un horeogrāfe jauniešu teātra projektos un deju studijās, veido deju īsfilmas. Savās performancēs Ri fokusējas uz atmosfēras, cilvēka prāta un ķermeņa izpētes un fantāzijām par nākotni un alternatīvo dzīvi.

MARIJA RI SHIROTSUKI

GUNTIS SPRIDZĀNS:

Mūsdienu, hip-hop un laikmetīgās dejas dejotājs un horeogrāfs.“Spēlmaņu nakts” gada balvas laureāts par 2007.gada labāko kustību režiju. Latvijas dejas balvas žūrijas loceklis kategorijā “Musdienu deja”. Ir profesionālā izglītība dejā, kā arī plaša pieredze teātra un koncertuzvedumu veidošanā. Kā horeogrāfu kolēģi raksturo: Individualitāte, mīkstas kustības, pastāvīgs meklējums, pastāvīgi ģenerē dažādas idejas un meklējumi, kā tās realizēt, perfekcionisms, tiekšanās uz ideālu, mācēšana redzēt horeogrāfiju no daudziem skatu punktiem, dejas parasti daudzslāņainas. Kā dejotāju kolēģi raksturo: Tehnika mīksta, hip-hop un mūsdienu dejas sintēze.

GUNTIS SPRIDZĀNS

AIVA BIRBELE:

Dramaturģe, kuras lugas iestudētas vairākos Latvijas teātros, un komiķe no apvienības ,,Sieviešu Stendaps”. Studē LKA maģistratūrā, strādā skolā, ārpus tā klausās drūmu mūziku un sacer joku stāstus.

AIVA BIRBELE

EDGARS ŠĻAKOTA:

Deja/kustība ir valoda caur kuru var izpaust sevi. Caur kustību var dziedināt un priecāties. Esmu horeogrāfs un pašlaik studēju par fizioterapeitu, lai izprastu kustību no zinātniskā viedokļa.

EDGARS ŠĻAKOTA

LINDA KRŪMIŅA:

Linda Krūmiņa apguvusi skatuves un audiovizuālās mākslas teoriju bakalaura grādā, kā arī horeogrāfiju maģistrantūrā Latvijas Kultūras akadēmijā. Strādājusi pie dejas un teātra projektiem kā horeogrāfe, dramaturģe, dejotāja un producente. Papildinājusi zināšanas un praksi, gan teorētiskajās, gan arī praktiskajās meistarklasēs pie vairākiem horeogrāfiem un laikmetīgās dejas māksliniekiem. Linda ir vadījusi raidījumu Radio Naba ēterā Melnā Kaste, kurā tika analizēti laikmetīgās skatuves mākslas notikumi, un diskutēts par dažādiem jautājumiem no mākslinieku un skatītāju puses.

LINDA KRŪMIŅA

EVA KRŪMIŅA:(Foto: Aiga Rēdmane)

Eva Krūmiņa dejojusi jau kopš agra vecuma: tautas dejas, klasisko deju, estrādes dejas un, visbeidzot, iemīlējusi laikmetīgo deju jau 14 gadu vecumā. 2011.gadā ieguvusi bakalaura grādu laikmetīgās dejas mākslā Latvijas Kultūras akadēmijā. Dzīvojusi Nicā, Francijā un apguvusi laikmetīgo deju, kā arī āfrikāņu dejas padziļināti. Pasniegusi dejas nodarbības vairākās deju studijās gan bērniem, gan pieaugušajiem. Vairākus gadus bijusi deju studijas „Dzirnas” profesionāļu sastāvā, kā arī bijusi daļa no Lilijas Liporas vadītās dejas teātra kompānijas „Stars’ Well” („Zvaigžņu AkA”). Vairakkārt piedalījusies festivālā „Vides Deja”, veidojot vides performances. Sadarbojusies ar dažādiem pašmāju māksliniekiem, tādiem kā: Krista Burāne, Agris Daņiļēvičs, grupa „Instrumenti”, grupa „Astro’n’out”, Liene Grava, Kārlis Krūmiņš, Elīna Lutce u.c., kā arī ar ārvalstu horeogrāfiem, tādiem kā: contact Gonzo, Willi Dorner, Koen Augustijnen u.c. Kā dejotāja apmeklējusi gan festivālus, gan meistarklases Turcijā, Izraēlā, Vācijā, Polijā, Igaunijā, Lietuvā, Somijā un Portugālē. Pašlaik regulāri pasniedz laikmetīgās dejas nodarbības pieaugušajiem „I-Dejas mājā”.

EVA KRŪMIŅA

KATRĪNA ALBUŽE:(Foto: Raimonds Kalva)

Vides Dejā es jūtos kā zivs ūdenī. Vide ir tik bagāta ar piedāvājumiem, ka mans galvenais uzdevums ir būt atvērtai un ļauties, lai idejas plūst, aizķeras manās sajūtās un prātā, kas realizējas radošumā. Kā horeogrāfe esmu piedalījusies vairākos Vides Dejas festivālos un katrā no tiem esmu sevi pārsteigusi jeb pārliecinājusies par savu un vides mijiedarbības ģeniālo salikumu. Vides Deja ir mana stihija! Esmu absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas un Latvijas Kultūras koledžas dejas fakultātes. Vairākkārt nominēta Spēlmaņu nakts balvām kategorijā Sasniegums laikmetīgajā dejā un 2016./2017. gada sezonā arī kā Gada kustību mākslinieks. Veidoju horeogrāfijas teātros, dejas izrādēs, koncertos, pasniedzu gan maziem, gan lieliem, dejoju un spēlēju pati. Mīlu improvizēt un … visu, kas ir uz šīs Zemes!

KATRĪNA ALBUŽE

LAURA LAPIŅA:

Man dramaturģijas pasaule kļuva plašāka un pārmainījās, kad pāris gadus atpakaļ kopā ar horeogrāfiem vienā kursā studēju Latvijas Kultūras akadēmijā. Tagad dramaturģija man nozīmē arī domas, idejas, vārdus, teikumus un jautājumus, kurus varam izveidot ar savu ķermeni un kustībām. Prieks, ka arī festivālā „Vides deja” radošajās komandās strādā gan horeogrāfi, gan dramaturgi – tas ir vēl viens solis, lai iedzīvinātu un eksperimentētu ar šo sadarbības modeli.

LAURA LAPIŅA

TATJANA MELEHOVA:

Tatjana studēja dramaturģiju Latvijas Kultūras Akadēmijā un Hamburgas Teātra Akadēmijā. Piedalījās ka dramaturģe teātra, operas, laikmetīgas dejas un vizuālas mākslas projektos Latvijā un Vācijā. Ir jaunatnes teātra Theatre Lab&Club dibinātāja un vadītāja.

TATJANA MELEHOVA