Lūznavā top vides dejas performances


09 Aug
09Aug

   Jau no 5.augusta Lūznavas muižā norisinās astotais Starptautiskais Laikmetīgās dejas festivāls „VIDES DEJA”, kur līdzās dejas filmu vakariem, nodarbībām, meistarklasēm, latviešu un laikmetīgās dejas vakaram un vairākām dejas izrādēm vairāku horeogrāfu vadībā muižas apkaimē top vides dejas performances pirmizrādēm 10.augustā.

   Šī gada festivālā vides dejas performances iestudē horeogrāfi Rūta Ronja Pakalne, Eva Kronberga, Mari Ri Shirotsuki, Guntis Spridzāns, Mārtiņš Līdaks, Lilija un Edgars Lipori, kā arī viesmākslinieks Laszlo Fülöp no Ungārijas.

   Daloties ar citiem par savu radošo darbu, horeogrāfe Rūta Ronja Pakalne ar savu vides dejas performanci jautā: „Strukturizēt vai deformēt? Vai pastāv organizēts haoss? Mēģinājums nojaukt robežas un noteikumus, ieejot laikā un telpā, kuru izveidojam mēs paši. Vai varbūt tā nav brīva izvēle? Vai var arī skatītājs izdarīt savas izvēles, neietekmējoties vai tieši ietekmējoties no performeru radītās vides un telpas?”

     Marijas Ri Shirotsuki un Mārtiņa Līdaka video un dejas performance "TABU" iemetīs skatītāju no pirmā skatiena parastā stāstā par civilizācijas un mežonīgās dabas satikšanos, tomēr, ja iedziļinās paša vārda "tabu" nozīmē, var atklāt arī citas performances jēgas. Tabu ir kādas rīcības aizliegums, uzskatot, ka tā ir pārāk grēcīga jeb svēta, lai cilvēks to atļautos darīt, un par šīs rīcības veikšanu cilvēks ir nolemts pārdabiskam sodam (enciklopēdiju definīcija).

   Gunta Spridzāna darbs veidots kā kustīgas gleznas. Deja tiek izmantota kā atbalstošs elements. Horeogrāfa iedvesmas koordinātes: lūznaviešu acīm jau pierastas ainavas. Sev uzdotie jautājumi: cilvēks, daba, par vai pret, ārpus vai iekšpus? Es, mana māte, piens un siens. Atbildes: nav svarīgi. Pirmā daļa: "Piena ceļs", otrā daļa: "Valis", trešā daļa: "IKEA".

   Eva Kronberga veido performanci par pieredzēto festivālā, „kā mēs ietekmējamies viens no otra. Pat no tā, cik daudz aukstās zupas esam šeit ēduši”.

   Ungāra Laszlo Fulup performance „Game” ir par svarīgo spēles nozīmi, kas palīdz atbrīvot iekšējo vilšanos, bailes un spriedzi, kā arī veidot saikni ar citiem – tāpat kā tas bija bērnībā. „Tas ir tik vienkārši un sarežģīti – neaizmirst skatīties uz pasauli un sevi ar iekšējā bērna acīm – tik atvērti, kritiski un radoši kā senāk, jo tas palīdz gan tev, gan citiem tev apkārt”.

   Lilija Lipora kopā ar savu komandu pēta un uzdod jautājumus par to, kurš kuru meklē, atrod un izmanto - cilvēki lietas vai lietas cilvēkus? Edgars Lipors - domā kustībās par konkurenci, sadarbību un likumsakarībām.

     Šodien, 9.augustā no plkst. 13.00 līdz 16.00 festivāls aicina uz dejas filmām - režisora Olivjē Asaja „ELDORADO” (Francija, 2007) un Brigites Krāmeres „SAŠA VALCA. PORTRETS”. Plkst.19.00 visi aicināti piedalīties latviešu dejas un laikmetīgās dejas eksperimentā – Danču vakarā, kuru vadīs Edgars un Lilija Lipori. Noslēdzot vakara programmu, plkst.21.00 dejas izrāde "VAIGS PIE VAIGA" (‘’CheekToCheek’’) Olgas Žitluhinas un Ramonas Galkinas horeogrāfijā.

   Rīt, 10.augustā no plkst.11.00 līdz 14.00 Lūznavas muižas Cokolstāvā (pagrabā) būs iespēja atkārtoti noskatīties dejas filmas - „SAŠA VALCA. PORTRETS” un „ELDORADO”. Savukārt plkst. 14.00 visi aicināti pulcēties pie Lūznavas muižas, lai dotos baudīt festivāla nedēļas ietvaros radīto vides dejas performanču pirmizrādes. Festivāla noslēgumā plkst.21.00 visi aicināti noskatīties ungāru viesmākslinieku dejas izrādi „YOUR MOTHER AT MY DOOR” („TAVA MĀTE PIE MANĀM DURVĪM”). Duets - László Fülöp un Emese Cuhorka izrādē izdejo šķietami bezjēdzīgo laiku, kas rodas no ikdienas sajūtām un situācijām. Abi izpildītāji tika nominēti Rūdolfa Labana Balvai 2016.gadā un iekļuva Aerowaves Twenty17’s atlasē.

     Apmeklējot vides dejas performanču pirmizrādes 10.augustā, visi aicināti pulcēties plkst. 14.00 pie muižas. Tiem, kas ieradīsies vēlāk, lūgums jautāt sīkāku informāciju par norisi Tūrisma un informācijas centrā.

   Pašu ērtībai skatītāji aicināti uz pasākumiem ņemt līdzi piknika sedziņas, uz kurām sēdēt, kā arī, zvanot uz Lūznavas muižu, Rēzeknes novada Tūrisma un informācijas centru 28686863, 63161616, ir iespēja rezervēt Lūznavas muižas apkārtnē telts vietu.

   Vairāk informācija par festivālu “VIDES DEJA” mājaslapā www.videsdeja.lv un Lūznavas muižas mājaslapā www.luznavasmuiza.lv.

   Festivālu „VIDES DEJA” organizē Dejas atbalsta fonds ”Zvaigžņu AkA”, dejas teātra kompānija ”Stars’ Well” un Lūznavas muiža, atbalsta - Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rēzeknes novada dome, Francijas Kultūras institūts, Gētes institūts un Latvijas Balzams.

     Festivāla publiskā programma ikvienam interesentam pieejama bez maksas.

    *Organizatori patur tiesības veikt korekcijas festivāla programmā.

Komentāri
* E-pasts netiks publicēts vietnē.